Katalog hodowców Trzody Chlewnej

Damboń Jan

ul. Wiejska 32
Miejscowość
Poczta 47-260 Nieznaszyn
Gmina Cisek
Powiat kędzierzyńsko-kozielski
   
Telefon stacjonarny: 51 198 17 87
Numer faxu: 77 487 57 08
Adres e-mail: janek27dambon@vp.pl

Opis hodowli:

Swoją przygodę z hodowlą trzody chlewnej Jan Damboń rozpoczął bardzo wcześnie. Jako syn hodowcy Franciszka Dambonia, znanego i cenionego nie tylko na terenie województwa opolskiego, siłą rzeczy od najmłodszych lat podpatrywał poczynania ojca. Nauka ta nie poszła w las. Kiedy w 2002 roku zaczął gospodarować nie miał wątpliwości, jaka powinna być specjalizacja produkcji w jego gospodarstwie.

Jan Damboń doskonale zdawał sobie sprawę z faktu, że produkcja dobrych loszek hodowlanych oprócz konsekwentnie realizowanego planu hodowlanego, wymaga stworzenia zwierzętom optymalnych warunków środowiskowych w zakresie żywienia jak i utrzymania. Nie bez znaczenia jest również status zdrowotny utrzymywanego stada. Zrozumienie tych zależności zaowocowało uzyskaniem Certyfikatu Zdrowia PZHiPTCh „POLSUS”, jednego z pierwszych na terenie województwa opolskiego.

W 2012 roku rozpoczęto modernizację wcześniej dokupionego obiektu inwentarskiego, który docelowo zapewni możliwość znacznego powiększenia stanu loch w gospodarstwie. Sukcesywnie powiększano również areał gospodarstwa, który w chwili obecnej wynosi 170 ha. Żywienie od kilku lat oparte jest na paszach produkowanych we współpracy z firmami AGROBIL i AGRIFIRM.

Ze względu na wysokie parametry hodowlane oraz niezawodność w produkcji loszki z hodowli Jana Dambonia zaczęły być sprzedawane na teren całej Opolszczyzny i województw ościennych.

Niezaprzeczalnie bardzo dobre wyniki uzyskiwane w hodowli mobilizują do dalszego rozwoju, a w tym kierunku idą plany hodowcy. Docelowo hodowla ma liczyć 150 loch i produkować kilkakrotnie więcej loszek niż w chwili obecnej.

Hodowca pełni funkcję wiceprezesa Opolskiego Związku Hodowców Świń. Jest również delegatem Izby Rolniczej w Opolu. Jednak „mózgiem” gospodarstwa jest żona hodowcy Izabela, która oprócz codziennych obowiązków znajduje czas na prowadzenia księgowości gospodarstwa.

Galeria naszej hodowli

Nasze certyfikaty

Dane hodowlane

RasaLiczba
loch
Wyniki oceny wartości użytkowej
Liczba prosiąt odchodowanych
do 21 dnia w miocie
Przyrost
w okresie tuczu
g/dzień
Mięsność %
wróć do strony głównej

Nasze certyfikaty

wróć do strony głównej

Skontaktuj się z nami

PZHiPTCh "POLSUS"
ul. Ryżowa 90
02-495 Warszawa

tel.: 22 723 08 06
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

hodowcy.polsus.pl

Regulamin