Katalog hodowców Trzody Chlewnej

Mokwa Marek

ul. Kociewska 3
Miejscowość
Poczta 83-120 Subkowy
Gmina Subkowy
Powiat tczewski
   
Telefon stacjonarny: 58 536 83 43
Telefon komórkowy: 605 346 075
Adres e-mail: marekmokwa1@wp.pl

Opis hodowli:

Magdalena i Marek Mokwa posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni 96 ha, w tym własnościowej ziemi jest 67 ha, pozostałe 29 ha, to dzierżawy. Gospodarstwo stanowi dorobek trzech pokoleń rodziny Mokwa. Pan Marek przejął gospodarstwo po śmierci ojca Jana i wspólnie z mamą Marią podjął się prowadzenia gospodarstwa, które jest położone w miejscowości Subkowy w pięknej krainie pomorskiej zwanej Kociewiem. Od 1997 r. Pan Marek wraz z żoną prowadzi gospodarstwo ukierunkowane na hodowlę i tucz trzody chlewnej. Budowa w roku 2006 nowoczesnej chlewni komorowej z sektorem porodowym, odchowalnią prosiąt oraz pomieszczeniami do rozrodu dla 70 loch rasy pbz oraz trzech knurów rasy pbz zapewniła doskonałe warunki odchowu i bytowania dla zwierząt. Infrastruktura gospodarstwa wybudowana w latach 2000-2006 na potrzeby chlewni: płyta obornikowa, zbiornik na gnojowicę, silosy na zboże i paszę oraz wiaty na sprzęt i maszyny rolnicze spełniają wymogi ochrony środowiska oraz ułatwiają sprawne funkcjonowanie gospodarstwa. Stado hodowlane linii matecznej rasy pbz utrzymywane jest w czystości i produkuje wyłącznie loszki czystorasowe. Hodowca szczególną uwagę przywiązuje do dobrostanu zwierząt, optymalnego żywienia oraz profilaktyki, co pozwala na wyprodukowanie zdrowych loszek o wysokim potencjale reprodukcyjnym. Nabywcy materiału hodowlanego wysoko sobie cenią loszki pochodzące z tego stada ze względu na wysoką skuteczność pokryć, wysoką plenność oraz dobre walory rzeźne i tuczne.

W hodowli stosuje się krycie naturalne knurami rasy pbz, a w celu poprawienia genotypu korzysta się z inseminacji nasieniem knurów pochodzacuch ze SHiUZ Sp. z o.o. w Bydgoszczy SUL Pętkowice i z Insefarm Sp. z o.o. w Śmiłowie. Stado posiada certyfikat zdrowia trzody chlewnej (obecnie aktualizowany), a wszystkie lochy i knury są wolne od genu wrażliwości na stres.

Hodowca prezentuje zwierzęta na licznych wystawach wojewódzkich i regionalnych. W swoim dorobku posiada wiele nagród i wyróżnień. Brał również udział w wystawach krajowych w Poznaniu.

Gospodarstwo jest wzorowym miejscem pracy hodowlanej, wykorzystuje program komputerowy AnaPig. Gospodarstwo pana Mokwy wyróżnia się w regionie pomorskim i jest często odwiedzane przez delegacje rolników i doradców rolniczych z kraju i zagranicy. Ostatnio odwiedziła gospodarstwo grupa doradców z Badeni – Witenbergi (Niemcy). Ponadto gospodarstwo w 2013 roku otrzymało 3 miejsce w województwie pomorskim w konkursie Piękna Wieś, a w 2014 tytuł Mistrza Agroligi województwa pomorskiego.

Galeria naszej hodowli

Nasze certyfikaty

Dane hodowlane

RasaLiczba
loch
Wyniki oceny wartości użytkowej
Liczba prosiąt odchodowanych
do 21 dnia w miocie
Przyrost
w okresie tuczu
g/dzień
Mięsność %
PBZ  83  11.95

loszki: 907

loszki: 57.5

wróć do strony głównej

Nasze certyfikaty

wróć do strony głównej

Skontaktuj się z nami

PZHiPTCh "POLSUS"
ul. Ryżowa 90
02-495 Warszawa

tel.: 22 723 08 06
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

hodowcy.polsus.pl

Regulamin